Rezerwacja online

Jak dobrać kształt fryzury do twarzy?

Fryzura może odzwierciedlać osobowość, wykonywany zawód czy sposób ubierania się. Wiele kobiet w tym obszarze zwyczajnie podąża za najnowszymi trendami. Tymczasem jedną z najważniejszych zasad we fryzjerstwie jest dopasowanie długości i rodzaju fryzury do twarzy. W ten sposób możesz łatwo znaleźć styl, w którym wyglądasz najlepiej. Sprawdź, jak dobrać cięcie do kształtu twarzy.

Dlaczego kształt twarzy ma znaczenie w doborze fryzury?

Nie każda twarz ma idealną symetrię, ale każda jest piękna w swojej różnorodności. Jednak na urodę składają się nie tylko rysy twarzy, lecz również okalająca ją fryzura. Kobiety mają przewagę pod tym względem nad mężczyznami ze względu na większe możliwości w stylizacji włosów. Za pomocą fryzury można zamaskować pewne mankamenty urody, odwrócić uwagę od niepożądanych cech, a także nadać twarzy odpowiednie proporcje.

Znajdź swój kształt twarzy

Ludzkie twarze są bardziej lub mniej zbliżone do kształtów geometrycznych. I tak, wyróżnia się twarze: okrągłą, podłużną, owalną, kwadratową, trójkątną.

Niekiedy trudno na pierwszy rzut oka ocenić swój kształt twarzy, zwłaszcza że własna percepcja w lustrzanym odbiciu jest subiektywna. Wówczas warto skorzystać z pomocy matematyki. Wystarczy, że zmierzysz linijką kilka najważniejszych punktów (szer. czoła, szer. twarzy na wysokości kości policzkowych, szerokość na linii szczęki, wysokość twarzy od brody do wierzchołka czoła). Następnie przenieś wymiary na papier, rysując w ten sposób geometryczny kształt twarzy.

Innym sposobem jest po prostu udanie się do dobrego fryzjera, który fachowym spojrzeniem jest w tanie ocenić kształt twarzy, a także dobrać idealną fryzurę. A jeśli mowa o włosach …

Jaka fryzura będzie dla Ciebie najlepsza?

Najważniejszą zasadą w doborze fryzury do twarzy jest zaakcentowanie walorów. Odpowiednie cięcie i kolor podkreślą duże oczy, drobny nos czy wysokie kości policzkowe. Jednocześnie włosy mogą również odwrócić uwagę od cech niepożądanych. Sprawdź, jak to wygląda w przypadku poszczególnych kształtów twarzy.

  1. Twarz owalna. Właścicielkom owalnej twarzy będzie dobrze w praktycznie każdej fryzurze. Pasują tu zarówno krótkie cięcia typu pixie cut, jak i długie włosy z przedziałkiem po środku.
  2. Twarz podłużna. W tym przypadku warto postawić na fryzury, które optycznie skrócą i lekko poszerzą zbyt wąską twarz. Przykładem będzie tu klasyczny bob, zwłaszcza w wersji z postrzępionymi kosmykami, a także wszelkiego rodzaju fale i loki, oczywiście odpowiednio wycieniowane.
  3. Twarz okrągła. Podstawowym celem fryzury jest tu wyszczuplenie twarzy. Unikaj więc prostych grzywek i krótkich cięć. Jeśli decydujesz się na grzywkę, to tylko dłuższą, typu curtain bang lub mocno wycieniowaną i zachodzącą na policzki. Optymalnie włosy powinny sięgać co najmniej połowy szyi.
  4. Twarz kwadratowa. Ostre rysy i wydatną żuchwę pomogą zamaskować miękkie cięcia i loki. Upięcia oraz wysokie kucyki zawsze „wykańczaj” luźnymi pasmami (zalecane jest odpowiednie stopniowanie przez fryzjera) Unikaj asymetrycznych i geometrycznych fryzur.
  5. Twarz trójkątna (w kształcie serca). Optymalnych proporcji twarzy nadasz za pomocą asymetrycznych grzywek oraz bobów. W przypadku dużej objętości włosów, pozostaw włosy długie, stylizując je na okrągłej szczotce lub lokówce z wywinięciem na zewnątrz.

Z jaką fryzurą Ci do twarzy?

Odpowiednie cięcie to nie wszystko. Dobierając fryzurę do twarzy, zwróć uwagę również na odcień włosów pasujący do Twojej karnacji. Przykładowo, ciemniejsze tony mogą optycznie wysmuklić, ale i wyostrzyć lekko rysy i na odwrót. Porozmawiaj ze swoim fryzjerem z PS Hair o tym, jakie cięcie i kolor będą dla Ciebie najlepsze – umów się już dziś na wizytę przez stronę piotrsierpinski.pl