W mroźne dni włosy są szczególnie narażone na zniszczenia i wymagają specjalnej troski. Niskie temperatury, czapki, szaliki i ogrzewanie sprzyjają elektryzowaniu się włosów, ich łamaniu, wypadaniu oraz szybszemu przetłuszczaniu. Mamy kilka wskazówek, jak sprawić, aby zimą włosy były zdrowe i lśniące.

Zimą noś czapkę
Czapka ochroni nie tylko skórę głowy przed nadmiernym wysuszeniem, ale też cebulki włosów przed osłabieniem, co z kolei mogłoby powodować wypadanie włosów. Częste zakładanie i ściąganie czapki może być też przyczyną częstszego przetłuszczania się włosów, ale nie musi tak być. Ważne jest, aby wybrać nakrycie głowy z naturalnego materiału, który oddycha, np.: wełny. Idealnym rozwiązaniem są czapki, które wewnątrz wyściełane są jedwabnym materiałem, wówczas włosy nie będą się elektryzować, a głowa pocić. Czapka nie może być też zbyt ciasna. Chodzi o to, aby nadmiernie nie dociskała włosów do głowy. Jeżeli te zasady będą zachowane, nie mamy czego się obawiać.
Płucz tkaniny w płynie
Zimą, częściej niż w innych okresach, płucz wszystkie tkaniny w płynie do płukania. W przeciwnym razie elektryzowanie się włosów będzie uprzykrzało każdy dzień! Płukanie dotyczy nie tylko czapek, szali, ale też koców, pościeli, swetrów, kurtek czy rękawiczek. Płyn do zmiękczania tkanin sprawia, że włókna, zwłaszcza syntetyczne, są mniej podatne na naładowania elektrostatyczne, które powodują przyleganie materiału do skóry, strzelanie swetrów podczas ich zdejmowania, elektryzowanie się włosów i rażenie prądem.
Pozwól włosom wyschnąć naturalnie
Suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach niekorzystnie wpływa na włosy. Z tego powodu w okresie zimy warto zrezygnować z suszarki do włosów i pozwolić im wysychać naturalnie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, susz włosy zimnym strumieniem powietrza, najlepiej z efektem jonizacji, która dodatkowo ograniczy ich elektryzowanie się. Nigdy nie chodź spać z mokrą głową, a co gorsza, nie
wychodź z mokrymi włosami na mróz!
Intensywnie nawilżaj włosy
O tej porze roku warto wymienić szampon na delikatny, naturalny, bez składników obciążających takich jak parabeny, SLS czy silikony. To wszystko tylko z pozoru upiększa nasze włosy, a w rzeczywistości może je obciążać i doprowadzić do osłabienia. Pamiętaj, aby zawsze po umyciu włosów szamponem nałożyć na nie odżywkę lub robić to minimum 1-2 razy w tygodniu.
Dbaj o końcówki włosów
Zimą włosy podatne są na tarcie o szorstkie tkaniny szalików czy czapek, przez co mogą szybciej się łamać i rozdwajać. Dlatego szczególnie warto zadbać o końcówki – po pierwsze nakładając na nie olejek, po drugie podcinając je. Warto też rozważyć związywanie włosów, szczególnie wtedy, gdy są narażone na częste tarcie, np. przy zdejmowaniu i wkładaniu czapki lub okrycia wierzchniego.
Częściej czyść szczotkę
Bardzo ważne jest regularne, częstsze niż zwykle czyszczenie szczotek. Na szczotkach gromadzą się łój, kurz, włókna materiałów z naszych ubrań i inne zabrudzenia, które najpierw z włosów zbieramy,
a potem, podczas kolejnego szczotkowania, znów na włosy nanosimy. Niewypielęgnowane włosie szczotki w kontakcie z włosami sprawia, że włosy zaczynają się elektryzować, czyli odpychać od siebie, „stawać dęba”.
Zadbaj o skórę głowy
Zimą częściej cierpimy na przetłuszczanie skóry głowy i łupież. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wszystko przez noszenie czapek, pocenie się, suche powietrze oraz zmienność temperatur. Dlatego warto wprowadzić do pielęgnacji peeling skóry głowy oraz przyjrzeć się, czy prawidłowo myjemy głowę szamponem. Częsty błąd to nadmierne „szorowanie” włosów podczas mycia, przez co nasze kosmki się plączą, a jednocześnie zapominanie o dokładnym myciu skalpu. Może warto od czasu do czasu nałożyć na skórę głowy nawilżającą odżywkę lub wcierkę?
Dobrze się odżywiaj i bierz suplementy
W powiedzeniu „jesteś tym, co jesz” jest sporo prawdy! Aby nasze włosy były piękne i zdrowe, przede wszystkim musimy zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy. Jesienią i zimą dostępność do świeżych warzyw i owoców jest trudniejsza, ale warto postawić na to, co pojawia się w danym sezonie w ogrodach, a zimą jeść przetwory. GJ