Na kondycję naszych włosów ma wpływ nie tylko to, jak je myjemy i pielęgnujemy, ale też sposób, w jaki je suszymy. Zadbanie o mokre włosy jest bardzo ważne, aby były silne, zdrowe i błyszczące. Odpowiednie suszenie to podstawa każdej dobrze wystylizowanej fryzury. Oto 10 rad Piotra Sierpińskiego.
1. Delikatnie odciskaj wodę z włosów
Częstym błędem, który popełniamy, wychodząc spod prysznica, jest wytarcie włosów ręcznikiem. Nie powinniśmy tego robić, a jedynie odcisnąć z nich wodę i pozostawić do wyschnięcia. Mokre włosy są bardzo delikatne, a ich szarpanie powoduje wyrywanie ich. Łuski mokrych włosów są podniesione i wrażliwe, dlatego ich ciągnięcie może powodować rozrywanie.
2. Używaj grzebienia z rzadkimi ząbkami
Rozplątywanie mokrych włosów często należy do trudnych zadań. Dlatego aby ich nie uszkodzić, warto przeczesać je palcami lub użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Następnie stopniowo możemy zmieniać grzebienie na takie o gęstszych zębach. W razie trudności można użyć specjalnego produktu wspomagającego rozczesywanie włosów. Pamiętaj, aby w pierwszym etapie nie rozczesywać włosów gęstą szczotką, gdyż może ona je wyrywać. Jeśli się na nią zdecydujesz, staraj się nie rozczesywać włosów szczotkami z naturalnym włosiem.
3. Czesz włosy od końcówek do nasady
Aby nie uszkodzić włosów, nie wolno ich szarpać, szczególnie gdy są mokre. Dlatego ich rozczesywanie należy zawsze rozpoczynać od końcówek i stopniowo przesuwać się w górę. Po umyciu rozczesywanie włosów od nasady może skończyć się zwichrzonymi włosami, a w najgorszym przypadku… utknięciem grzebienia czy szczotki w kołtunach.
4. Nie każde włosy powinny być zostawiane do samoistnego wyschnięcia
Włosy, które były trwale prostowane, np. poprzez nanoplastię, nie powinny być zostawiane do samodzielnego wyschnięcia. Dzięki suszeniu suszarką ciepło aktywuje działanie nanoplastii i ułatwia poranną stylizację. W przypadku każdego rodzaju włosów – nigdy nie należy chodzić spać z mokrą głową! Mokre włosy podczas snu wyrywają się i kruszą, a po kontakcie z pomoczonym materiałem poduszki po prostu gniją. Dodatkowo do mokrych włosów chętnie przyczepiają się roztocza.
5. Nie wychodź na ostre słońce z mokrymi włosami
Suszenie włosów na mocnym słońcu może uszkodzić ich naturalne struktury, podobnie jak zbyt wysoka temperatura powietrza z suszarki. Włosy zbudowane są z białka, a poddanie ich działaniu gorąca uszkadza keratynę. Białko to stanowi ochronną powłokę włosa aż w 85%.
6. Używaj suszarki z zimnym nawiewem
Zbyt wysoka temperatura lub zbyt długie suszenie mogą uszkodzić strukturę włosów i naskórek głowy. Włosy mogą stać się matowe i suche. W najgorszym przypadku może pojawić się uczucie swędzenia głowy lub łupież. Dlatego przy wyborze suszarki warto zwrócić uwagę, czy ma możliwość ustawienia temperatury nawiewu lub przycisk z zimnym powietrzem. Włosy można suszyć na ciepło, ale chłodzenie ich na koniec dodaje im elastyczności, a jednocześnie sprawia, że stylizacja włosów utrzyma się w dobrej formie na dłużej.
7. Stosuj termoochronę
Susząc włosy specjalnym sprzętem warto sięgnąć po kosmetyki termoochronne lub takie, które aktywują się pod wpływem ciepła powietrza z suszarki. Pamiętaj, że nawet najlepszy kosmetyk nie zabezpieczy włosów przed zniszczeniem, jeśli źle dobierzemy ciepłotę powietrza. Rozpocznij suszenie włosów w niskiej temperaturze, aż do momentu, gdy będą prawie suche. Podczas suszenia temperatura powinna być komfortowa dla skóry – możesz przetestować ją na grzbiecie dłoni.
8. Jonizacja powietrza pomoże przy elektryzowaniu się
Na rynku są też dostępne suszarki z funkcją jonizacji powietrza, co zapobiega elektryzowaniu się włosów. Tę samą opcję posiadają także niektóre lokówko-suszarki. Stylizując włosy, warto ją przetestować! Efekty mogą was zaskoczyć. Jony dodatnie we włosach są neutralizowane przez jony ujemne, dzięki czemu włosy nie zostają naładowane statycznie i będą bardziej gładkie.
9. Dobierz odpowiedni poziom nawiewu
Upewnij się, że nie rozwiewasz zbyt mocno włosów podczas suszenia. Szczególnie cienkie włosy mają tendencję do splątywania się, więc wybierz raczej niższy poziom dmuchawy. Jeśli się spieszysz,
możesz ustawić wyższą siłę powietrza w niskiej temperaturze. W prawidłowym suszeniu włosów ważne są również odpowiednia odległość między suszarką i włosami, a także kierunek suszenia. Susz włosy od nasady do końcówek, aby zamykać łuski włosów – to stabilizuje ich strukturę, tworzy warstwę ochronną i sprawia, że włosy są gładkie.
10. Susz włosy pasmami
stownicy, zacznij suszyć je pasmami. Użyj suszarki z wąską nakładką (tzw. koncentrator) i susz pasmo włosów na szczotce, aż będzie niemal zupełnie suche. Wówczas uzyskasz efekt prostych i gładkich włosów bez dodatkowych sprzętów. GJ
Piotr radzi…
Jeśli chcesz, aby włosy miały więcej objętości, susz je głową skierowaną do dołu. Wówczas będą bardziej puszyste i uniesione od nasady.